Star Wars Merchandsing

Star Wars historie a sběratelské předměty

Star Wars neboli Hvězdné války je epická space opera, jejíž kult začal přesně 25. května 1977 kdy společnost 20th Century Fox uvedla do kin film Star Wars (později film získal podtitul A New Hope) jenž se stal okamžitě kasovním trhákem. Film, který započal slovy „Kdysi dávno v předaleké galaxii….“ stvořil George Lucas, který se téměř přes noc stal naprostou elitou mezi filmovými tvůrci. Star Wars začíná scénou ve které je povstalecká vesmírná loď napadena Imperiální armádou Stormtrooperů vedených Sithským lordem Darthem Vaderem. Impérium zajme Princeznu Leiu Organu, která však stihne předtím uchovat tajnou zprávu do servisního droida R2-D2. R2-D2 pak nepozorovaně i s pomocí protokolárního droida C-3PO uprchne v modulu na blízkou pouštní planetu Tatooine aby vyhledali jistého Obi-Wana Kenobi. Po přistání se droidi vydají za svou misí, ale brzy jsou chyceni Jawa obchodníky, kteří je prodají do farmářské rodiny kde se setkají s Luke Skywalkerem. Luke při opravě R2-D2 náhodně spustí část tajné zprávy a je okamžitě okouzlen hologramem princezny Leii. Brzy maličký R2 uprchne a vydá se na vlastní pěst hledat Kenobiho a jakmile to Luke zjistí vydá se hledat R2-D2 společně s C-3PO. Záhy naleznou R2-D2 a zároveň i se setkají i s Benem Kenobi který po shlédnutí zprávy sdělí Lukovi, že je ve skutečnosti rytířem Jedi, který společně se svým řádem před nástupem Impéria plnil úlohu mírotvůrce. Samotní Jedi byly nadáni schopností Síly díky čemuž mohli v porovnání s běžným člověkem či jakoukoliv jinou vesmírnou rasou předvádět nadlidské kousky jako se super rychlost, telekineze či například obrovské skoky. Luke Skywalker se zároveň dozví že jeho otec byl kdysi velký Jedi, který společně s Obi-Wanem Kenobi bránil ideály Republiky a Ben Lukovi daruje otcův starý lightsaber což je legendární světelný meč, elegantní a mocná zbraň rytířů Jedi.
Luke se s Benem dozví, že R2-D2 nese v tajné zprávě plány nejnovější Imperiální zbraně, která je schopná zničit dokonce celé planety a Leia je žádá aby plány dostali na základnu rebelů aby se mohli připravit na masivní útok Impéria. Společně se tedy rozhodnou vydat se na cestu a prvním krokem je dostat se z planety Tatooine. Roztodivná čtveřice tedy v zapadlé hospodě osloví pašeráka Hana Sola a jeho společníka Chewbaccu s žádostí o prolomení Imperiální armády na což Han, kterého tíží velký dluh vůči Jabba Huttovi kývne. Již při startu Hanovi lodi jménem Millenium Falcon jsou všichni napadeni jednotkou Stormtrooperů a se štěstím vyváznou. Ve vesmíru přejdou na cestu hyperprostorem, při níž Ben Kenobi Lukovi osvětluje Sílu a učí způsobům Jediů. Poté co dorazí k planetě Alderaan však nenaleznou planetu, ale jen obrovské kousky planety, která posloužila jako cíl Hvězdě smrti, mocné zbraně Impéria. Planeta byla zničena generálem Grand Moff Tarkinem před zraky zajaté Leii Organy. Témeř okamžitě je zároveň Millenium Falcon zachycený tažným paprskem z Death Star a jsou vtaženi do útrob zbraně. Han Solo společně s Chewiem, Lukem, Benem a drodi s pomocí lsti proniknou na ovládací stanoviště a zároveň osvobodí Princeznu Leiu. Při akci však ztratí Bena Kenobiho, který aby umožnil únik z Hvězdy smrti obětuje svůj život v souboji na světelné meče proti Darth Vaderovi. Zdrcený Luke Skywalker společně s ostatními cestuje k tajné základně na planetě Yavin 4 kde společně s rebely analyzují plány Hvězdy smrti. Rebelům, kteří jsou zoufalí z očekávaného útoku svitně naděje když zjistí, že Death Star má kritickou chybu, kterou lze využít k jejímu zničení a sestaví letku X-Wing letců jenž mají za úkol splnit tento nesmírně těžký úkol a zatímco se Impérium každým okamžikem blíží ke svému cíly Han Solo se rozhodne opustit Rebely což následně skutečně učiní.
Základna rebelů je ve stavu nejvyšší pohotovosti protože Death Star se již témeř dostala na dostřel Yavinu a letka X-Wingů se vydá splnit misi, témeř okamžitě jsou X-Wing stíhačky napadeni elitní eskadrou Tie Fighterů vedených samotným Darth Vaderem a X-Wingy jsou ničeni jeden po druhým. V poslední chvíli kdy témeř dojde k sestřelení stíhačky Luka Skywalkera se vrací Han Solo a společně s Chewbaccou poskytnou Lukovi dostatek času aby mohl splnit úkol a zničili Hvězdu Smrti. Yavin 4 je tedy zachráněn a Rebelové se dožili dalšího dne kdy mohou bojovat proti diktátorskému vedení imperátora Palpatina a jeho učedníka Dartha Vadera.
Film Star Wars se samozřejmě stal kasovním trhákem a brzy vzniklo velké množství fanouškovských předmětů zejména pak akčních figurek Star Wars, které představovali jednotlivé postavy . Náš obchod Living Fantasy všem fanouškům Hvězdných válek přináší velké množství sběratelských předmětů a to nejen v oblasti Star Wars figurek