Sberatelske figurky

Sběratelské figurky

Sběratelské figurky nebo také akční figurky jsou polohovatelné (kloubové figurky, jenž je možné stavět do různých pozic podobně jako lidské tělo) figurky, vytvořené z plastu nebo jiných materiálů a velmi často jsou vyráběné na motivy filmů, komiksů, video her nebo televizních seriálů. Akční figurky jsou určené především pro chlapce a dospělé sběratele, ovšem najdou se samozřejmě i dívky, které rádi sbírají akční figurky. Důvodem proč jsou sběratelské figurku více vyhledávány chlapci, je že tradičně reprezentují mužské rysy a povahy. Přestože jsou akční figurky obecně označovány za hračky, jsou širokou veřejností také považovány za cenné sběratelské předměty jejichž hodnota narůstá se stářím a samozřejmě také stavem figurky. Proto se některé firmy v současné době soustředí na produkci figurek určených čistě k výstavním účelům. Mezi nejznámější firmy patří Hong Kongská firma Hot Toys, která patří mezi přední výrobce high-end sběratelských figurek v měřítku 1:6 a speciálně jejich série Movie Masterpiece patří k tomu nejlepšímu co na trhu se sběratelskými figurkami lze najít.

Historie akčních figurek

Pojem “akční figurky“ byl poprvé použit společností Hasbro v roce 1964 pro jejich řadu G.I. Joe figurek pro chlapce, kteří si nechtějí hrát s panenkami. G.I. Joe byly původně figurky s vojenskou tématikou o přibližné velikosti 28 cm navržené Stanem Wenstonem. Tyto figurky měli vyměnitélné šaty resp. vojenské uniformy vhodné pro různé příležitosti a prostředí stejně tak jako dobové vojenské jednotky. Po úspěchu na domácí scéně se Hasbro rozhodlo rozšířit tyto hračky po celém světě a licencovalo velké množství variant s úpravami pro různé regiony. Brzy se licence na tyto hračky dostala do rukou Japonských firem jako byla Tsukuda a Takara. Takara pod licencí Hasbro prodává akční figurka G.I. Joe v Japonsku a použije tělo akční figurky GI Joe pro svou vlastní akční figurku Henshin Cyborg-1, kde byl použit průhledný plastik aby byly vidět kovové vnitřnosti kyborga a chromovou hlavu a nohy aby se zdůraznil charakter figurky. Během ropné krize v 70‘ letech stejně tak jako většina výrobců akčních figurek, byla společnost Takara donucena snížit spotřebu plastu a rozhodla se zmenšit své akční figurky z 28 cm na menší cca 10 cm vysoké varianty, které byly uvedeny do prodeje roku 1974 jako Microman. Microman byl inovativní nejen ve změně měřítka, ale především přinášel možnost výměny různých částí jako byly například ruce s různým úchopem. Velmi záhy se tato kolekce menších figurek rozšířila o několik sérií. Ještě předtím v roce 1971 společnost Mego začíná s licencováním a výrobou slavných postav amerického komiksu od Marvelu a DC, které se okamžitě staly obrovským hitem a dnes jsou figurky z této série nesmírně cenný sběratelským artiklem. Mego zároveň přináší figurky Microman do USA jako Micronauts. Bohužel po ztrátě licence Star Wars Mego ustupuje ze scény a trh s figurkami Star Wars ovládne společnost Kenner. Kenner se díky nové strategii stává udavatelem trendů v oblasti akčních figurek když ustoupí od konceptu stejné figurky, které se mění kostýmy a doplňky. Místo toho přichází s velkým množstvím různých charakterů z nichž každý má trochu rozdílnou funkci. Díky tomu, že je Star Wars v té době nesmírně populární se velmi rychle stávají akční figurky multi-milionovým bussinesem pro filmová studia. Mezi lety 1972 až 1986 je také nesmírně oblíbená série akčních figurek Big Jim od Mattela.

Rozmach akčních figurek v 80. a 90. letech

Od 80. let se stávají velmi populární akční figurky vytvořené podle kreslených seriálů jako byly Masters of the Universe, G.I. Joe, Thundercats v USA či Gundam v Japonsku. Po spojení figurek Micro Change a Diaclone vzniká jedná z nejznámějších řad akčních figurek Transformers, které se dočkali zpracování v podobě animovaného seriálu a dnes i filmového zpracování se Shiou LaBeoufem a Megan Fox v hlavní roli. Na konci 80. Let se vynořuje velké množství sběratelů, které nakupují akční figurky ponechávají je ve svém obalu nepoškozené pro účely vystavování a budoucí prodej za podstatně vyšší ceny což vedlo k podstatnému rozšíření trhu s akčními figurkami. Tou dobou se velmi dobře prodávali Teenage Mutant Ninja Turtles akční figurky, které se vyráběli v obrovských kvantech což vedlo k velkému snížení cen na hodnotu pár dolarů a figurky se stali mnohem dostupnější. S příchodem akčních figurek typu Spawn založené na krvavém komiksu již definitivně padá mýtus, že jsou akční figurky jen hračky pro děti. Během tohoto období se začíná rozvíjet velké množství variant jedné postavy jako byl například Batman v provedení Arctic Batman, Piranha Blade Batman a další.
Figurky po roce 2000
Dnes patří k největším výrobcům akčních figurek společnosti jako jsou NECA, McFarlane Toys či Diamond Select a zaměřují se na nejpoulárnější filmové a komiksové postavy jako je X-Men, Batman, Superman, Spider-Man, Justice League, Captain America, Iron Man, Rocky a spousty dalších. V naší nabídce naleznete velké množství sběratelských a akčních figurek od nejlepších výrobců z celého světa.
Charakteristické rysy
Charakteristickým rysem akční figurek jsou ohebné klouby, které se označuje jako POA (ponts of articulation). Základní formou je krční kloub, ohebná ramena, pohyblivé kyčelní klouby. Ty lepší akční figurky mají i pohyblivá zápěstí, loketní a kolenní klouby. Špičkové figurky pak mají ještě více kloubů jako například kotníky, zdvojené loketní a kolenní klouby a spousty dalších kde se konečné číslo pohybuje okolo 36 až 40 kloubů. Nejdokonalejší figurky pak mají například systém PERS (umožňující natáčení očí), ručně malované obličeje, dokonalé látkové kostýmy z luxusních materiálů a především autentické podoby svých reálných předloh. Běžné je i velké množství příslušenství jako jsou náhradní dlaně, zbraně, kostýmové doplňky, podstavce a další věci.