Marvel a X-Men

Marvel a X-Men

Marvel je v současnosti asi nejznámější komiksové nakladatelství, částečně i díky tomu, že vrhlo s velkou vervou na pole filmových adaptací jejich nejslavnějších komiksových děl jako je X-Men, Spider-Man, Captain America či Thor a samozřejmě i spousty dalších. V současné době patří Marvelovské filmy do skupiny pěti nejvýdělečnějších filmových sérií a i díky tomu se český komiksový fanoušek začíná více seznamovat s komiksy jenž formovali celosvětovou komiksovou scénu…Zatímco u nás vycházeli komiksy typu Čtyřlístek, Rychlé Šípy apod. v západních zemích „frčeli“ komiksy, kde hlavní hrdina je většinou obdařen mocnými schopnostmi nebo nadlidskou silou, typickým příkladem je Spider-Man, který byl jedním z prvních západních komiksů, které se u nás objevili po revoluci. Spider-Man byl totiž, celkem obyčejný student, jménem Peter Parker, kterého při exkurzi do laboratoře pokousal ozářený pavouk a díky tomu získal Peter Parker pavoučí sílů, obratnost, schopnost lézt po zdech a především pavoučí smysl. Tento druh postav byl velmi populární ve své době a díky kvalitním příběhům a kresbě si brzy získali masovou popularitu. V tomto článku si povíme něco o historii nejslavnějších Marvelovských postav (v nabídce internetového obchodu Living Fantasy naleznete velké množství akčních figurek Marvel) a super hrdinských uskupeních.

X-Men složení týmů

U nás jsou i díky několika filmovým dílům nejznámější pravděpodobně X-Men, což je skupina mutantů (lidé, kteří díky genetické mutaci získávají různé nadlidské schopnosti jako je ultra rychlá regenerace, telepatie, pyrokineze, možnost přeměny kůže na silnou ocelovou vrstvu apod.) vedených profesorem Charlesem Xavierem (známý spíše jako Profesor X) v boji proti mutantům usilující o světovou nadvládu či vyhlazení nezmutované části lidské populace. Mutanti označované díky evolučním změnám ve svém těle jako Homo Sapiens Superiors, jsou svými obyčejnými lidskými protějšky většinou vnímáni ne jako další evoluční stupeň lidstva, ale spíše jako zrůdnost a často jsou okolím zavrhováni či dokonce pronásledováni a napadáni, což způsobí u mnoha mutantů nenávist vůči obyčejným lidem. Opovrhování mutanty je často tak silné, že dokáže rozvrátit i jinak spokojené rodiny. Profesor Charles Xavier po většinu svého života studuje různé mutanty, jelikož je i on sám nadaný mutantskou schopností telepatie a rozhodl se stvořit skupinu mutantů, která bude ochraňovat ostatní pronásledované mutanty, ale zároveň i lidi před nenávistí Homo Sapiens Superior. Poté co se Xavier střetne se Shadow Kingem si uvědomí potřebu speciální skupiny, která by ochraňovali lidstvo před „zlými mutanty“ a zabezpečila by mírové soužití mezi lidmi a mutanty. Rozhodne se tedy otevřít školu pro „nadané“ jedince, kde by mutanty učil ovládat a rozvíjet své speciální schopnosti pro dobro lidstva. Díky velkému bohatství své rodiny použije své rodinné sídlo jako prostor pro školu, kde se objeví dvanáctiletá Jean Grey, nadaná mocnými psychickými schopnostmi, které však nedokáže kontrolovat. Postupem času Profesor X vytvoří tzv. Danger Room, kde mutanti testují své schopnosti a Cyberno, přístroj který dokáže vyhledávat ostatní mutanty (tento přístroj je později nahrazen mnohem mocnějším Cerebrem).
Po mnoha letech příprav, se Xavier rozhodne začít rekrutovat mladé mutanty, jenž by dokázali zkrotit anti-mutantskou hysterii, která mezitím dosahuje svého vrcholu. Jako prvního zrekrutuje Scotta Summerse, kterého zachrání před zlým mutantem Jackem Wintersem. Scott se stává tedy prvním mutantem s označením Cyclops (Cyclopsovou schopností je vystřelit z očí velice silný energetický paprsek, který se dokáže proříznout vším). Společně pak zachrání přen lynčováním Bobbyho Drakea později známého jako Iceman, protože Bobby ovládá extrémní chlad a dokáže změnit své tělo na led, stejně tak jako okolní předměty, či dokonce vystřelovat ledové projektily. Xavierovým dalším rekrutem byl okřídlený Warren Worthington III, který měl již vlastní kariéru hrdiny známého jako Angel. Předposledním do party byl extrémně silný, mrštný a inteligentní mladý muž Henry McCoy, známý jako Beast a celou skupinu profesor doplnil o mladičkou Jean Grey známou jako Marvel Girl.

Počátky X-Men

Poté co byla skupina kompletní se profesor se studenty-rekruty vrhá do víru intenzivního tréninku v Danger Room a po dokončení výcviku se vydávají na první misi do Cape Citadel, kde se poprvé utkávají s velmi nebezpečným mutantem známý jako Magneto ovládající všechny magnetické kovy světa. Právě Magneto je nejčastějším nepřítelem (ale také občasným spojencem) X-Menů v celé jejich kariéře. Po porážce Magneta se utkávají ve Washingtonu s Vanisherem a poprvé se setkávají se světem tzv. super-hrdinů když se srazí s Iron Manem. V následujících dobrodružství se utkají s Bratrstvem zlých mutantů, Puppet Masterem, Unusem, Juggernautem, Master Moldem či Menacem. Zároveň však potkají spřátelené hrdiny a skupiny jako je Spider-Man, Fantastic Four či Avengers. Po mnoha misích po celém světě se Xmen pouštějí do vyšetřování Frankensteinova monstra, z něhož se vyklube porouchaný robot tajemné mimozemské rasy a Xmeni jsou nuceni jej zničit. Po této události si profesor uvědomí hrozbu invaze mimozemšťanů Z’Nox. Aby získal profesor čas na přípravu proti této hrozbě se Charles Xavier stahuje do ústraní a zároveň použije velkou část svých psychických sil na uzdravení bývalého nepřítele Changelinga (který má schopnost změnit svou fyzickou podobu a napodobit každou osobu), který jej zastoupí v týmu aby se mohl Profesor X připravit na nadcházející invazi. Mezitím zloduch Grotesk ohrožuje lidstvo a Changeling vydávající se za Profesora X se obětuje, aby zachránil planetu Zemi. Po profesorovo / Changelingovo pohřbu jsou Magnetem zajati X-Men, který zreformoval Brotherhood of Evil Mutants. Magneto, který se zároveň touží pomstít Avengerům, propustí Angela aby nalákal Avengery do pasti ve svém doupěti. Magnetův záměr byl, aby se navzájem pobili Avengers a X-Mena, ale místo toho se skupiny spojili a porazili Magneta. Po těchto událostech se X-Men vracejí do své základny a truchlí pro svého mentora… V několika následujících měsících se X-Meni opět vydávají do mnoha bojů proti zlotřilým mutantům a jiným hrozbám lidstva až do okamžiku, kdy se znovu objeví pravý Charles Xavier. Profesor sdělí šokovanému týmu X-Men proč se uchýlil k tomuto kroku a s pomocí Cyclopse a mocí Havoka odvrátí chystanou invazi Z’Noxů na zem. Vítězství však téměř zabije profesora Xaviera a X-Men jsou nuceni vyhledat Hulka, jehož lidská podoba Bruce Bannera má vědomosti, které dokážou Xaviera zachránit před jistou smrtí. V naší nabídce naleznete velké množství sběratelských předmětů X-Men jako jsou například hrnky či čepice X-Men